Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domácí rádce: O škodlivosti tibetských sluníček

8. 04. 2016 7:46:20
Sluníčko je hmyz. Vedle mandelinky bramborové, čili amerického brouka, je to jeden z nejznámějších škůdců. A my vám v dnešním Sluníčkáři poradíme, jak na ně.

Vědecký název: Coccinella septempunctata

Vyšší klasifikace: Coccinella

Kategorie: Druh

Vlezlá sluníčka nemusíme představovat. Všichni jsme již nějaké to sluníčko v přírodě, ve městě, ba i v pražské kavárně zahlédli. Sežerou velké množství mšic, sežerou a uzurpují si, co mohou. Jsou velmi dravá. Nejznámější druh má na rudých krovkách sedm teček a klasik by dodal i ochmýřený sosáček, který stále někam drze strkají. To všichni známe.

Ale pozor. Existuje i sluníčko tibetské. To k nám bylo zavlečeno pravděpodobně havloidy a není to původní druh. Na odiv dává mimikry zdánlivě připomínající tibetskou vlajku. Nenávidí Číňany a prezidenta Zemana. Což je zvláštní, jelikož jinak s oblibou vyhledává prezidentské lavičky, na kterých se nepovoleně srocuje. Americký poradce (ekvivalent sovětského poradce), entomolog a vietnamský veterán, Mr. D.D.T. Agent Orange o nich prohlásil: „Jsou to pěkní prevíti. A když se na lavičce či v kavárně začnou rojit, jde o život.“ Takové nepůvodní asijské sluníčko je ještě dravější a nenažranější, než sluníčko české.

A druhý pozor. Toto musí být pravda, protože je to opět přímo z Ameriky: tito vetřelci se na zimu po stovkách stěhují do domů nebohých Američanů. Údajně nepomáhá ani sluníčkářský plot, postavený mezi USA a Mexikem.

TV NOVA na svém webu přišla se šokující zprávou: Konec berušek v Česku: Požírají je čínské konkurentky Toto opravdu není fikce, ten článek skutečně existuje. Pro nevěřící Tomáše uštknuté tibetským sluníčkem doslovně cituji z toho článku: „Tato nebezpečná beruška pochází z Asie. Slunéčko asijské, nebo taky beruška mnohotečkovaná se může vyskytovat ve stejném místě jako slunéčko sedmitečné, v místě sežere všechny mšice, a pak se její potravou stávají larvy právě našeho slunéčka sedmitečného,“ vysvětluje entomolog Oldřich Nedvěd. Zde očividně multikulturalismus nefunguje.

Entomolog Oldřich Nedvěd tedy mluví stejně jako americký poradce Mr. D.D.T. Agent Orange!

A jak je možné, že prostoduché české sluníčko zmutuje do agresivní tibetské podčeledi? Další entomolog Václav Láska se mi tuto metamorfózu snažil vysvětlit. Vajíčka, larvy, kukly, brouci, vše se mi to popletlo s Ferdou Mravencem, Berunkou Korunkou, Broukem Miroslavem Pytlíkem a Motýlem Karlem Emanuelem. Z toho vysvětlení jsem byl jelen.

Jediné, co si pamatuji, je zhruba toto: je to diagnóza. Nejde vyléčit, pouze stabilizovat. Choroba se rozvíjí postupně, nenápadně a plíživě. Přímo kontraevolučně. Nebo kontrarevolučně? Už si nevzpomínám. Původní domácí, české, milé, jednoduché a neškodné sluníčko začíná tím, že strká velryby do vody. Časem se to ale zhoršuje. V rozvinuté fázi, podle Lásky se s tím už v tomto stádiu nedá nic dělat, naopak tahá černochy opačným směrem. Tedy z vody či člunů na souš. Některá dezorientovaná sluníčka v závěrečné etapě choroby tahají na pláž i velryby.

Na dotaz, jak zabránit invazi sluníček, radí další odborník: „Pokud vám nalétly do bytu, budete se jich chtít asi zbavit. Slunéčka na podzim vejdou na návštěvu, ale pak se schovají do nějakého kouta. Pak vylezou z úkrytu, hledají něco k jídlu nebo alespoň k pití, pletou se do jídla lidem. Protože nic pořádného k jídlu v bytě nenajdou, brzy uhynou. Slunéčka vyhozená z bytu ještě za teplého počasí se zase vrátí. V takovém případě je musíte odvést na vzdálenost min. 5 km.“

Jestli směrem do Rakouska nebo Německa, to již expert neprozradil. Pokud by sluníčku při odsunu odpadla krovka nebo tykadlo, musíte mu poskytnout první pomoc a okamžitě zavolat veterináře. V nouzi nejvyšší i místně příslušného sluníčkáře-velrybáře. Také je dobré věc nahlásit na linku 158 a rovnou požádat, ať vás zařadí do programu na ochranu svědků. Mějte u sebe i kontakt na svého právníka a případně i notáře. Notářský zápis vás může také ochránit. Sluníčka jsou totiž zákeřná a mstivá. Neudělat výše uvedené, ostatní pravdoláskaři vás obviní z rasismu, diskriminace, multikulturní intolerance, xenofobie a skončíte před soudem. Před senátem budete v ještě horší pozici než Cimrmanův bratrovrah, otcovrah, strýcovrah a tetovrah. Tento Ministerstvem vnitra doporučený postup si zapište na papírek a ten neustále noste u sebe. Tolik tedy odborníci.

Věřím, že tento domácí rádce byl všem užitečný. A mějte na paměti. Pravda a láska zvítězí. I nad vlezlými sluníčky. Těch entomologických informací bylo opravdu mnoho. Snažil jsem se to reprodukovat svým prostým způsobem. Pokud bych se dopustil drobné nepřesnosti, doufám, že mě odborníci na všechno, jimiž se blogy jen hemží, okamžitě opraví. Děkuji za pozornost a jdu vyvěsit čínskou vlajku. Ta snad ty tibetské berunky a česká sluníčka odpudí. Kdo by to chtěl mít v baráku... jaksi, ehm... nikdo, ehm.

Autor: Dušan Navrátil | pátek 8.4.2016 7:46 | karma článku: 22.70 | přečteno: 879x

Další články blogera

Dušan Navrátil

Kalousek a Bursík – političtí zombíci

Byla to dlouhá a trnitá cesta. Z řadového lidovce až do nejvyšší politické a duchovní funkce českého Dalajlámy. Začneme zostra, přehledem volebních preferencí z března 2016.

11.4.2016 v 8:08 | Karma článku: 35.19 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Dušan Navrátil

Kalousek je génius!

Velký comeback! Nejlepší ministr financí Evropy se vrací! Nebudete věřit, co ho zase napadlo. Ale stalo se. Po odchodu falešného a prázdného Topolánka z politiky si Kalousek neměl s kým ukazovat. Je tím míněn vztyčený prostředník.

7.4.2016 v 8:02 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 2263 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Anička Svobodová

Miluji život a podle toho se chovám. Proč ne ?

Čím je člověk starší, tím víc a častěji rekapituluje svůj dosavadní život. A když si uvědomí, že nikdy neví, jak dlouho tady bude, začne si vážit i všedních dnů se spoustou malých radostí, které dřív kolem sebe nestihl vidět.

19.11.2017 v 11:34 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jan Jílek

Stav smíření a stav rezignace

Umění je krása a také dřina. David dorazil na vteřinu přesně v 9:30, a netušil jsem, že odejde odpoledne. Probírali jsme scénář filmu od začátku do konce.

19.11.2017 v 1:39 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 431 | Diskuse

Jarmila Horáková

Jiný pohled na vodu

Voda, chemická sloučenina H2O se specifickými vlastnostmi. K dispozici máme vodu balenou, kohoutkovou, jeskynní, dešťovou, pramenitou. Co když je voda ještě něco jiného... ?

18.11.2017 v 13:02 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 269 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Ukradená revoluce

Předseda Studentské rady vysokých škol ve svém projevu z pódia na Albertově oceňuje mimo jiné i bojovníky proti totalitě v minulém režimu a vyzdvihuje jejich zásluhu na tom, že dnes můžeme žít v demokracii.

17.11.2017 v 16:19 | Karma článku: 37.72 | Přečteno: 1372 | Diskuse

Jan Jílek

Chtěl jsem být guitar man

17 listopad. Zažil jsem už dost sedmnáctých listopadů, abych mohl říci, jestli jsem, nebo nejsem rád, že jsem se jich dožil a prožil.

17.11.2017 v 2:15 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2461

Motto: Nikdy nesoupeř s blbcem. Stáhne tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.

Boj s blbostí se nedá vyhrát, ale musí se vést.
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.