Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prokurátor to zařídí: Opencard a Bém

30. 06. 2014 13:13:13
My nepotřebujeme volby. My nepotřebujeme demokracii. Současný trend je takový, že stačí jen navýšit počet „emancipovaných“ prokurátorů a policajtů a bude vymalováno. ODS a TOP09 o tom ví své...
Exšéf protikorupční policie Martinec: Za Béma zničili důkazy k OpencardExšéf protikorupční policie Martinec: Za Béma zničili důkazy k Opencard

Podzimní komunální volby se pomalu blíží, politické strany sestavují kandidátky a připravují volební kampaně. Nezvykle živo (rok po poslední realizaci) začíná být ale i v prokurátorských kutloších. Ne, že by se znovu realizovalo. Oni teď své rejdy, aby nedráždili veřejnost, provádí sofistikovaně a méně okázale. Ironicky řečeno (normalizačním slovníkem): probíhá plíživá prokurátorská kontrarevoluce.

Městské státní zastupitelství v Praze dne 20. 6. 2014 podalo v kauze Opencard obžaloby na Tomáše Hudečka z TOP09 (současný primátor Prahy) a Bohuslava Svobodu z ODS (bývalý primátor Prahy). A jaká náhodička. Došlo k domu dva dny před tím, kdy se mělo jednat o složení kandidátek. Zajímavé.

Projekt Opencard pochází z roku 2006. Jeho duchovním otcem byl Pavel Bém. Právě za jeho éry se stala největší zvěrstva a přesto z toho Bém (zatím) dokázal vycouvat a před soudem bude pouze v roli svědka. Politická reprezentace města, vedená Bémem, v rozporu se zákonem o Hlavním městu Praze přenesla kompetence na úředníky, kteří o takových věcech vůbec neměli rozhodovat a podepisovat smlouvy. Toto ale policii vůbec nezajímá, ona stíhá jen malé rybky, obětní beránky Mazánků a Kolibříků.

A ti, kteří se snažili zachránit alespoň něco (v době, kdy už ale věc řešit nešlo), budou pronásledováni a souzeni? Toto by se snad nestalo ani v Demokratické republice Kongo. Svoboda a Hudeček měli na výběr ze dvou možností, ze dvou zel:

1) Nechat všechno vyhnít a s Opencard nic nedělat. V takovém případě by se ale dopustili trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku (§ 220 a § 221 trest. zák.)

2) Pokusit se nevýhodné smlouvy z Bémovy doby předělat tak, aby byly pro město výhodnější. Potom by spáchali trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže (§ 248 trest. zák.)

Jak je vidno, bylo to dilema a současně fraška k pláči. Přesto jsou zde dva veselí. Tím prvním, který se zatím směje, je prokuratura, které stačilo pouze čekat... Nicméně postup dozorující státní zástupkyně Dagmar Máchové byl natolik nestandardní, že k jeho prošetření byla zřízena speciální parlamentní vyšetřovací komise. Ta již podala podnět nejvyššímu žalobci Zemanovi, aby její kroky prověřil. Zmiňovaný podnět se ovšem týká jen pětice bývalých úředníků pražského magistrátu, kterým soud zatím nepravomocně uložil podmíněné tresty. Netýká se tedy případu, který zde popisuji (Svoboda, Hudeček), ale i zde to byla Máchová, která podala obžalobu...

Tím druhým veselým je kluzký Bém. On nic. On je jen svědek. Státní zástupkyně nakonec všechny (tj. 10 radních a 5 úředníků) obvinila z toho, že prodloužili smlouvu s firmou Haguess (nyní firmou EMS) a tím měla městu vzniknout údajná škoda 25 milionů korun. Přitom celý projekt Opencard stál více než 1,35 miliardy korun.

Na tomto místě bych rád čtenářům připomenul, co tomu předcházelo a jak probíhalo policejní „vyšetřování“. Podle informací MF DNES (ta je měla od právníka z této kauzy) policajti čmuchali takovým stylem, že hledali kompro věci pouze na Svobodu. Když se například dozvěděli, že by mohli něco zjistit i na jeho ředitelku, nezajímalo je to. Oni šli metodicky a cíleně pouze po tom Svobodovi.

Kdo takovou politickou zakázku ale policajtům dal? Kmotři? Politická konkurence? A jak je možné, že když to bylo zveřejněno v médiích, nepadaly hlavy policajtů? Co dělala impotentní Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) řízená Langerovým známým, plk. Bílkem? Já můžu odpovědět pouze na poslední otázku. Jak znám GIBS z osobní zkušenosti, tak nic.

ODS příliš nemusím, TOP09 už vůbec ne. Nehodlám zde hodnotit tyto dvě strany, jejich kandidáty, předsedy partají, jejich politiku, program atd. Ovšem v tomto případě stojím na jejich straně a sympatizuji s nimi. Každý soudný člověk musí vidět, jak tato konkrétní kauza smrdí na sto honů policajtem, prokurátorem a nejspíš i kmotrem. Takže je dobré, že se za své kandidáty postavili i oba předsedové: Schwarzenberg i Fiala. Opět je posuzuji pouze za jejich postoje k tomuto umělému stíhání. Jistě, Bém byl a asi stále je členem ODS, ale není možné, aby to za něj odskákal někdo jiný z téže strany nebo dokonce z TOP09.

Nic se neděje samo o sobě. To načasování je evidentní a jsou tam politické zájmy. Cui bono? (Komu to prospívá?), jak říkáme my, latiníci z Wikipedie... Jenže pro toho, kdo tahá za nitky, to bude kontraproduktivní. Já se domnívám, že i ostatní lidé to vyhodnotí jako velkou nespravedlnost a velkou všivárnu. Ať už si každý o těch dvou stranách či stíhaných osobách myslí cokoliv. Tady jde o princip. O hranici, kde končí demokracie a začíná „Prokurátoristán“. Celá tato situace tak může přinést paradoxně ODS a TOP09 nejen sympatie, ale i hlasy voličů. Říká se tomu kouzlo nechtěného. V tomto případě asi „policajtský úkol nebude splněn“. A to je jen dobře.

I ten nejhloupější, i ten nejneschopnější politik je pořád lepší, než jakási úřednická junta, která se „emancipuje“ a vylézá z pseudoprávních kanálů a močálů. V normálním demokratickém státě může být vládě vyslovena nedůvěra a ona skončí (ale ne po Ištvanovsku). Stejným demokratickým postupem můžou být odvoláni i ostatní politici: premiér, ministři, hejtmani, primátoři, starostové atd.

Ale co s prokurátory a policajty? Lump se postaví za lumpa a nedostanete ho z jeho prokurátorny ani párem volů. U policajtů je sice naděje, že se postřílí sami mezi sebou, jako nedávno v Praze (tři jednou ranou), ale spoléhat na to nemůžete. Tu poslední větu berte s nadsázkou, navíc se to týkalo městských strážníků. Znovu připomínám: i ten nejblbější a nejzkorumpovanější politik je pro demokracii méně nebezpečný, než „emancipovaný“ prokurátor či policajt českého ražení. Aby to pochopili i policajti. Je v tom rozdíl jako mezi rýmou (stoprocentně léčitelné) a mezi Ebolou (lék neexistuje).

Jak to vše dopadne? Tak nějak po našem. Soud obžalované osvobodí, ale těm, co jim zkomplikovali osobní i politický život se nestane vůbec nic. Policajtsko-prokurátorská banda se semkne a bude blábolit o své nezávislosti... Přitom od věci by bylo vyrazit nejen policisty, kteří to celé „vyšetřovali“ a hledali umělé kompro věci, ale hlavně prokurátorku (mohla to zastavit), která podala žaloby. Ale ani to by nebylo fér a dostačující. Současným obviněným hrozí kriminál a to je proti pouhému vyhazovu naprosto neadekvátní. Jenže ani k tomu vyhození viníků bohužel nedojde. Neměl ten Okamura přece jen pravdu, když požadoval osobní a majetkovou odpovědnost lidí v justici?


Foto: www.tyden.cz

Autor: Dušan Navrátil | pondělí 30.6.2014 13:13 | karma článku: 42.51 | přečteno: 6465x

Další články blogera

Dušan Navrátil

Kalousek a Bursík – političtí zombíci

Byla to dlouhá a trnitá cesta. Z řadového lidovce až do nejvyšší politické a duchovní funkce českého Dalajlámy. Začneme zostra, přehledem volebních preferencí z března 2016.

11.4.2016 v 8:08 | Karma článku: 35.19 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Dušan Navrátil

Domácí rádce: O škodlivosti tibetských sluníček

Sluníčko je hmyz. Vedle mandelinky bramborové, čili amerického brouka, je to jeden z nejznámějších škůdců. A my vám v dnešním Sluníčkáři poradíme, jak na ně.

8.4.2016 v 7:46 | Karma článku: 22.70 | Přečteno: 879 | Diskuse

Dušan Navrátil

Kalousek je génius!

Velký comeback! Nejlepší ministr financí Evropy se vrací! Nebudete věřit, co ho zase napadlo. Ale stalo se. Po odchodu falešného a prázdného Topolánka z politiky si Kalousek neměl s kým ukazovat. Je tím míněn vztyčený prostředník.

7.4.2016 v 8:02 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 2263 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radomír Stárek

Výměna vedení nebo rekonstrukce energetické sítě a omezení vlastnických práv

Máte na Vašem pozemku vedení elektřiny, plynu, vody apod. již několik desetiletí a nikdy jste nedostali žádnou náhradu? Teď svitla naděje majitelům pozemků - obcím i občanům.

20.11.2017 v 19:28 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 106 | Diskuse

Karel Trčálek

A kdy se ultrakatolíci omluví prof. Halíkovi?

Vážený bloger pan Kavka se ptá, kdy se prof. Halík omluví kardinálu Dukovi. Ale když po nějaké osobě chceme omluvu, mohli bychom se jí taky omluvit za to, co jsme na ni nakydali, a nenakydali jsme toho na ni zrovna málo, že

20.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 140 | Diskuse

Martin Faltýn

Partajní hrátky

Jistě řada z vás zná britský sitcom Jistě, pane ministře i pokračování Jistě, pane premiére. Je neuvěřitelně nadčasový. I vzhledem k tomu, co nám předvádějí poslanci při svém prvním zasedání.

20.11.2017 v 18:04 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 214 | Diskuse

Pavel Nitka

Všichni chtějí dobro, jen si ho každý představuje jinak

Přiznávám, jsem občas masochista. Občas si prostě vědomě způsobuji utrpení a nevadí mi to. Dokonce si to i užívám. Třeba zrovna dnes. Dobrovolně sleduji ustavující schůzi PS PČR...

20.11.2017 v 16:11 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 666 | Diskuse

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 18.00 | Přečteno: 565 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2461

Motto: Nikdy nesoupeř s blbcem. Stáhne tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.

Boj s blbostí se nedá vyhrát, ale musí se vést.
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.